Kategorie
testy, prezentacje

Unboxing Zooma h1e

Trochę to unboxing, trochę przegląd menu. Nagrania przyjdą później jak coś sensownego uda mi się zarejestrować. Wleci też i to chyba dość szybko coś na temat 32bitowego formatu dźwięku, bo to dość ważna kwestia jest.
Zasadniczo dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, Zoom wypuścił odświeżone wersje swoich budżetowych rejestratorów z serii h. h1essential, h4essential i h6essential. Najważniejsze nowości są dwie: nagrywanie wyłącznie do formatu 32bit oraz przewodnik głosowy. 32bitowy format dźwięku sprawił, że w tych urządzeniach nie ma w ogóle regulacji głośności nagrywania i nie jest to podobno potrzebne, ale o tym więcej w osobnym wpisie. Tak w ogóle to nagranie robiłem zaraz po przyjściu urządzenia więc jest to absolutna prowizorka.

41 odpowiedzi na “Unboxing Zooma h1e”

Tomaszu, myślę, że jak dajesz rec, to chyba nie jest pauza, tylko zakończ, a pauza pewnie musi być robiona innym klawiszem, tak było w poprzednich zoomach i wywnioskowałem to również po tym co potem odtwarzałeś.

Całkiem spoko. Bałam się, że ten Angielski będzie dla mnie jakiś niezrozumiały akcent miał, a tu doszłam do końca i się okazuje, że wszystko spoko. Dźwięki w tym zoomie jak w moim starym olympusie.

O u mnie na H4E w firmware się nie zwiesza szczęśliwie.
Czekam na kolejne wieści, omówienia ect.
Jestem ciekaw, bo po pobraniu są dwa wavy i są dość ciche, jakoś to będzie trzeba połączyć i zgłośnić, spróbuję też w wolnej chwili takiej operacji i wyeksportowania dokonać w samym urządzeniu.
Jakbyś mógł też o tym wspomnieć jak to zrobić bezpiecznie, jakie poziomy, może normalizacja.

Ponoć eksport w urządzeniu jest masakrycznie wolny i raczej niezbyt polecany. BTW, szybkość transferu z karty to zapierające dech od 2mBps do 5mBps.

stopowanie i wznawianie było w h1 n przy pomocy play a koło play był przycisk stop a dwa na dole przewijacze, czekam na nagrania zacieram ręce

Ja również wahałem się czy kupić to, ale teraz już nie mam wątpliwości.
Ale właściwie to jak ty tą dostępność włączyłeś, bo z tego co zauważyłem to włączyłeś urządzenie i to zaczeło gadać, skoro tak się stało , to jak osoby widzące mogą to sobie wyłączyć

i właśnie dosłuchałam, jak mi się podobało z nagrań z youtube, tak teraz mi się podoba jeszcze bardziej.

Tak eksport trochę trwa, dodanie normalizacji zwiększa głośność, pliki bez normalizacji są ciche, jak je się odtwarza na kompie.
Co do prędkości to jest tylko: Transfer plików: USB2.0 High Speed.
U mnie szło 10MB/s

Mojsior, z tego co ja pamiętam z początku nagrania, to tam jest pytanie o pozostawienie przewodnika, czyli taki jakby patent z Olympusa.
Ja natomiast ponawiam pytanko o to, gdzie rejestratory są już dostępne?

Na Allegro w jakimś Studio store czy coś… Midi.pl też miało, ale im się szybko skończyło, przy najmniej h1e, bo to chyba najczęściej kupowane. h4 i h6 chyba nadal są.

unas na słowacji narazie zero.
jeden sklep ma prawdopodobną dostpność 19 marca, ale to tylko prawdopodobną, a inne dopiero w maju albo latem podobno.

Szkoda tylko, że nie ma h2. Mam h1e ale czuję, że go mieć nie będę. Sprzęt fajny, ale jednak brak możliwości zapisu do mp3, trochę dziwne sterowanie, no i niby można robić dwie ścieżki ale chyba jednak nie.

stefan,
oo masz h4e, a teś nagrałeś gdzieś jego rozpakowiwanie uruchamianie itp?
a tak w ogólę jak się robi export tych że dziwnych pliczków do komputera?

Co do zapisu do mp3 to z reguły z tego nie korzystam. Takie rejestratory mają z reguły dość słabe układy, bo jednak żywotność baterii jest w tym przypadku dość istotna. Co za tym idzie kodeki mp3 obsługiwane przez takie sprzęty są raczej bardziej oszczędne niż jakościowo dobre. Innymi słowy lepiej mp3 zrobić na kompie, bo wyjdzie ładniej.

Czasem tak, ale są sytuacje, gdzie liczy się tylko miejsce, a wav jest ciężki. By chociaż dać flac, który jest rozwiązaniem pośrednim bo jest bezstratny a jednak od wavki mniejszy. No i jednak, ja rozumiem, że te 32 bity są fajne, ale, czemu nie daliście po 1 wyboru rozdzielczości tych bitów, a po 2, regulacji wzmocnienia wejścia? Tak, wiem że float jest zajedwabisty i on wszystko ogarnia, ale, jednak, przydała by się. O ile uważam, że sprzęt jest swego rodzaju rewolucją zwłaszcza dla nas biednych ślepiąt, to jednak ma pewne braki. Liczę na wyjście zooma h2 w podobnym układzie jaki jest teraz, czyli 5 mikrofonów i dwie faktyczne ścieżki

Bo wychodzą chyba z założenia, że takie nagrania przerzucisz na kompa, tam znormalizujesz i skonwertujesz do czegoś bardziej standardowego, a tak w ogóle dyski i karty pamięci są tanie. Przy najmniej ja mam zamiar tak właśnie robić. na kompie mam dużo lepszy limiter niż ten, który jest wbudowany w Zoomy wszelakie, głośnośc mogę ustawić na spokojnie i wszystko zapewne znajdzie się właśnie w jakimś pewnie flacu. A w ogóle Wavepack, czyli taka trochę alternatywa dla flaca obsługuje 32bit.

a ja czekam na coś w czym pokażeś jak to robisz.
export z h1e i potem jak to z tym dalej w reaperze albo czymś.

Srdečne pozdravujem, počúvan na Slovensku, preto píšem po slovensky, verím, že si porozumieme. Ďakujem za perfektnú nahrávku. Je už dostupná pdf dokumentácia k Zoomu H1 e? Pamätám si, že H1 N bola neprístupná, nebolo možné prečítať názvy tlačidiel. Alebo myslíte, že príručku človek ani nepotrebuje? Pozeral som na support sekciu na webe Zoomu a nevidím tam zatiaľ jazykové accessibility balíky, bude zaujímavé zistiť, či by sme boli schopní vyrobiť napríklad poľštinu alebo slovenčinu.

Mniejsze są, bo to jednak kompresja, ale dawno nie robiłem jakichś porównań do Flac i nie pamiętam wyników. Co do języków to wszystko upakowane jest w plik .bin, a same sample to prawdopodobnie jakiś adpcm więc stworzenie tego ręcznie nie będzie takie proste. Instrukcji do h1essential puki co nie ma, ale w tej do h6essential niestety nadal występują wyrażenia w rodzaju: "naciśnij aby zatrzymać".

Pates, wybór jakości, flac, mp3, więcej możliwości w prostym stereofonicznym rejestratorze rodzi obawy o jedno, o cenę.
Teraz kupisz to cacko za ok 500 zł, ale jakby chcieć dokładać funkcji, to już nie będzie to tani poręczny rejestrator.
Tak przy okazji, czy h4e i h6e obsługują również wyłącznie 32bit float, czy mają też 24 i 16?

Piotr w H4E nie można zmienić, jest tylko 32 float. przy nagrywaniu.
Opcje 16 i 24 widnieją jedynie w opcjach eksportu.

Piotrze, popatrz ile kosztuje h1n obecnie. Ma on mp3 i wav, 16 i 24 bity, regulację wzmocnienia. Jak dla mnie personalnie h1n z dostępnością byłby sztos. Wgl, czy wy też macie wrażenie, że ten h1e wygląda jak zabawka trochę i taki gadżecik dla graczy przez te pozcinane rogi?

Ok, ale wspomniane przez Ciebie modele mają opcje wav 16 i 24 bit, ale nie mają 32 bit.
Z tego co pamiętam, to Zoomy f3 i f2, chyba nie pomyliłem mają właśnie opcje 32 bit i 24 i 16 również i są już zauważalnie droższe, być może to również sprawa tego, że to pierwsze modele z 32 bitowym nagrywaniem.
Nie jestem ekspertem jeśli chodzi o stronę sprzętową, ale wydaje mi się, że do tej konwersji trzeba by po pierwsze coś tam więcej dać, przede wszystkim gain no i pewnie soft.
A tak szczerze, to trochę serio nie rozumiem tego parcia na mp3 w rejestratorach, bo podkreślmy to już są rejestratory, nie dyktafony, a to trochę różnica.
Myślę, że powoli odeszły czasy, gdzie w rejestratorach można było nagrywać mp3, przycinać, wycinać itp. itd, to teraz są bardziej ręczne nagrywarki, czyli włącz nagraj, zgraj, a resztę sobie zrób na kompie, jak musisz.
Ps. Proszę, nie odbieraj tego broń Boże jako atak, ciekawi mnie bardziej ta chęć minimalizowania rozmiaru plików i niszczenie go bezpowrotnie już u źródła w dobie już tak ogromnych kart pamięci, a jeszcze bardziej ogromnych dysków zewnętrznych, jak np. 18tb Seagate, który ostatnio na stronach Media Expert widziałem.

Dla mnie jest po prostu wygodny do trzymania. Czekam jeszcze na gąbkę, bo jest przestraszliwie czuły na podmuchy wszelakie.

@Piotr nie odbieram tego jako atak, spokojnie, dyskusja jest dyskusją, rzecz naturalna. Po co niszczyć plik na starcie? Ano po to, że powiedzmy nagrywam sobie rozmowę telefoniczną, która i tak ma jakość jaką ma, więc po co ma mi onaa ważyć milion giga jak może kilkadziesiąt mega. A ludzkie ucho, przynajmniej moje, nie widzi specjalnie wielkiej różnicy między mp3 a wav, mp3 320 oczywiście. Tak, wiem na czym polega to wszystko, na oszukiwaniu słuchu, ale skoro to działa, to czemu tego nie stosować tam, gdzie jest to wygodne? Nagrywam ambient, podcast, utwór muzyczny, tutaj wiadomo że chcę mieć jak najlepszą jakość więc lecimy z 32 bitowym wavem, ale rzeczy wymagające prostego odbioru. Szypkie notatki, rozmowy, czasem i wykłady, lekcje, po co sobie życie utródniać?

Zdaje się, że Zoom nie przewidział, że ktoś tego będzie używał do nagrywnia notatek głosowych albo rozmów telefonicznych. To jest mimo wszystko sprzęt dla takich nieco bardziej oszczędnych reporterów, być może podcasterów, kogoś, kto chce próbę zespołu swojego nagrać. W sumie nie wiem nawet kto głównie takie rejestratory kupuje.

Pro Druha zo Slovenska:
Hlasove súbory firmvéru sú, žiaľ, konštruované tak, že ide o jednotlivé správy spojené do jedného súboru a medzi hlasovými samplami, na začiatku a na konci, sú binárne informačné bloky, ktoré hovoria, odkiaľ sa má tento súbor prehrávať.
PDF manuál dostupný na stiahnutie je pravdepodobne len pre h4 a h6E, no stále to nemá veľa spoločného s „dostupnosťou“, ako "accessibility".

stále počujeme veci ako stlačením tlačidla zmeniť to a to.

Po polsku: Ideą tych rejestratorów jest to, że tam jest float i tylko float.

Do Patesa.
Myślę, że do takich rzeczy to mamy smartfony, oriony, czy inne plextalki, albo np. notatniki braillowskie, które już od dawien dawna proste dyktafony posiadają, a ludzie z nich korzystają, a jeśli nawet nie tą.
Może to i głupie porównanie, ale ja widzę to trochę tak, jakbyśmy chcieli kupić busa, albo Vana tylko do jazdy miejskiej i denerwowali się, że ciężko jest zaparkować w centrum, albo pod galerią.

Co do tego drugiego to akurat porównanie jest trochę takie se, bo busa czy wana można kupić do jazdy miejskiej, ale np po to, że potrzebny jest duży bagażnik, u nas się to akurat sprawdza w tym kształcie.
Mnie mimo wszystko bardziej ciekawi h4, czy faktycznie jest ciekawszy, czy czterościeżkowe nagrywanie jest dostępne tak jak być powinno, etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink